A kormánypártok által elfogadott, az önkormányzati képviselők számát meghatározó törvény áttanulmányozása során érdekes tanulságot vonhat le az olvasó. Egy régóta felszínen lévő problémát oldottak meg ezzel a törvénymódosítással a kormánypárti képviselők, de nem voltak körültekintők és megfontoltak. A számok és a tények ezt mutatják. A törvény szerint a következőképpen alakul a nagyobb városokban bekerülő egyéni képviselők száma. Csak a kiugróan érdekes megyéket és városokat emelem ki.

Heves megye:
Hatvan (lélekszám: 20.900): 8 egyéni képviselő
Heves (lélekszám: 10.800): 8 egyéni képviselő

Somogy megye:
Nagyatád (lélekszám: 11.200): 8 egyéni képviselő
Siófok (lélekszám: 24.800): 8 egyéni képviselő

Pest megye:
Tököl (lélekszám: 10.164): 8 egyéni képviselő
Gyál (lélekszám: 23.200): 8 egyéni képviselő
Abony (lélekszám: 15.500): 8 egyéni képviselő

Tolna megye:
Tolna (lélekszám: 11.600): 8 egyéni képviselő
Dombóvár (lélekszám: 20.000): 8 egyéni képviselő

Sajnos a törvényalkotók nem vették figyelembe, hogy egy adott képviselőnek az őszi önkormányzati választások után mekkora lélekszámú körzetet kell majd képviselnie. Ha megfigyeljük, rögtön kitűnik, hogy pl. Tökölön 8 egyéni képviselő dolgozik egy 10.164 fős település önkormányzati testületében, míg Dombóváron a 8 egyéniben bejutott képviselő látja el 20.000 fő képviseletét. Más városokban sem fényesebb a helyzet, pl. Siófokon, ahol a lélekszám 24.200 és 8 egyéni képviselőt juttatnak a testületbe a választópolgárok, míg Nagyatád városában a lélekszám 11.200 és szintén 8 fő dolgozik az önkormányzat testületében.

Matematikailag kiszámolható, hogy némely település képviselőjére dupla annyi lakos jut, mint más városban. Ezeken a településeken az egy képviselőre jutó munka mennyisége is duplája. A Jobbik, felismerve, hogy ez a törvénymódosítás nem a hatékonyságot és az ésszerűséget tarja szem előtt, ezért nem is támogatta azt a parlamentben. A törvény szerint a kompenzációs listán bejutó képviselők létszáma is csökken, de a listán bejutott képviselő nem körzetet képvisel.

A feladatokat véleményem szerint egyenlőbben kellene elosztani az ország minden részében, hogy Magyarország fejlődése mindenhol azonos mértékben történjen. Az elmúlt 8 évben inkább a visszafejlődés volt látható az MSZP-SZDSZ kormányzásnak köszönhetően, ezért nagyobb hangsúlyt kell fektetni az arányosság megtartásával a feladatok kiosztása során is, ha ország újraépítését tartja szem előtt a kormány. A tényekből az is látszik, hogy a törvényt gyorsan és körültekintés nélkül változtatták meg. A képviselők számának csökkentése, mint irány, jó, csak a végeredmény nem elfogadható, ha olcsóbban és egyszerűbben kívánja a kormányzat működtetni az önkormányzatokat.

Bízom benne, hogy közeljövőben változik a törvény és az arányosságot, a feladatok megfelelő mértékű elosztását fogják majd szem előtt tartani a törvényalkotók.

Szebb jövőt kívánva,

Kovács Rajmund, Jobbik
Veszprém megyei alelnök

Címkék: törvénymódosítás

A bejegyzés trackback címe:

https://hirdobalo.blog.hu/api/trackback/id/tr572107682

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása