Ingrid Herr, a németországi Heidelbergi Egyetem molekuláris daganatsebészeti tanszékének vezetője munkatársaival egereken hasnyálmirigy-rák ellen sorafenibet tesztelt, mely különösen hatásosnak bizonyult egy szulfurafánnak nevezett anyaggal kombinálva, mely a brokkoli egyik összetevője.
Németországban évente mintegy 12900 embert diagnosztizálnak hasnyálmirigyrákkal. Az esetek zömében már túl késő az érdemi terápiás beavatkozás, emiatt a betegek csak ritkán élik meg a diagnózistól számított egy évet. Az elmélet szerint a tumoros őssejtek felelősek a daganat kontrollálatlan növekedéséért, a szervi áttétek kialakulásáért, és a daganat kiújulásáért. Mivel a terápiás eredmények elég szegényesek, ezért igény van új módszerek bevezetésére.
A Cancer Research (Rákkutatás) című szaklap hasábjain megjelent vizsgálat szerint a sorafenib kísérleti egerekben gátolta a daganatos őssejteket és a hasnyálmirigy-rák növekedését. Sajnos a bíztató kezdet ellenére rövid idő elteltével a daganatos sejtek már nem reagáltak a szerre, melyet az NF-kB nevű jelátviteli molekulát tartalmazó útvonallal magyaráztak.
A kutatók a sorafenib-kezelést a brokkoli egyik összetevőjével, a szulfurafánnal egészítették ki, mely blokkolja az NF-kB jelátviteli útvonalat. A kombináció következtében a sorafenib visszanyerte hatását, anélkül, hogy érdemleges mellékhatások jelentkeztek volna: sikerült gátolni a daganatsejtek invázióját és áttétképző készségüket.
Medipress