Egyértelműen kiderült, hogy a kisebb államról és olcsóbb apparátusról szőtt ígéretek nem állják meg a helyüket. Az Orbán-kormány nem csak vezetői számában, de bérköltségében is jelentősen felülmúlja elődjét.
Nemcsak ígéreteiknek tökéletesen ellentmondó kormányzati struktúrát épített fel a Fidesz vezette kabinet, de továbbra is azzal a csúsztatással élnek, hogy az állam legelőször magán spórolt. Több mint a felére csökkent a politikai vezetők száma a jelenlegi kormányban az előző kabinethez viszonyítva - jelentette ki a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára kinevezése után. Rétvári Bence szerint ugyanis az Orbán-kormány vezetőinek száma 44, ami a miniszterelnököt, 9 minisztert és 34 államtitkárt jelent. A 8 közigazgatási államtitkárt, az 59 helyettes államtitkárt, valamint a Miniszterelnökséget államtitkári rangban vezető Varga Mihályt viszont Rétvári "elfelejtette" megemlíteni. Azzal érvelt, hogy Bajnai Gordon kormánya politikai vezetőinek száma meghaladta a 90 főt, így a Fidesz-kormány a miniszteri fizetéseknél 40 százalékot takarít meg.
Érdekes logikai bukfenc tűnik tehát ki az új kormányzat gondolkodásmódjából, hiszen eddig összesen 112 állami felsővezető kapta már meg megbízólevelét. Mindehhez nem számoltuk hozzá a miniszterelnöki, miniszteri biztosokat, valamint a tanácsadókat, akikből három hét alatt szintén jó néhányat kitermelt az új adminisztráció. Ráadásul úgy tudni, hogy az őszi önkormányzati választások után - nemcsak azért mert az államtitkári posztokról le kényszerül mondani az, aki helyhatósági tisztséget vállal - még ennél is több vezetőt helyez majd hivatalba az Orbán-kabinet.
A több mint száz állami felső vezető úgy jön össze, hogy minden tárcánál van egy parlamenti és egy közigazgatási államtitkár, a legtöbb minisztérium pedig számos szakmai államtitkárt is foglalkoztat. A politikai államtitkárok nagy része a Fidesz vagy a KDNP törvényhozója, a 35-ből 22-en tettek képviselői esküt is. A 67 fős közigazgatási és helyettes államtitkári kar tagjainak pedig legalább 20 százaléka kapcsolható a választásokon győztes pártszövetséghez, szervezeti értelemben is. Sokan közülük pedig már az előző Orbán-kormány idején is hasonló posztokon tevékenykedtek.
Szinte egyetlen közigazgatási szakember sem maradt viszont az előző kabinet apparátusából. A Bajnai-kormány mintegy ötven professzionális államtitkára közül összesen három főtisztviselőt alkalmaznak helyettes államtitkárként Orbánék. A korábbi környezetvédelmi tárcától Kling István a Vidékfejlesztési Minisztérium, míg a választások lebonyolításáért felelős Virág Rudolf a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium egyik helyettes államtitkára lett. Szaló Péter szolgálataira a nyolcadik kormány tart igényt megszakítás nélkül, a szakember most is a területfejlesztésért felel helyettes államtitkárként a Belügyminisztériumban.
Pintér Sándor tárcájának négy helyettes államtitkára közül egyébként három már 1998 és 2002 között is a miniszternek szolgált. A Belügyminisztérium öt adminisztratív államtitkára közül egyedül Tóth László tábornok számít újoncnak a kormányzaton belül: az új gazdasági helyettes államtitkár a büntetés-végrehajtástól igazolt át.
A Réthelyi Miklós által vezetett Nemzeti Erőforrás Minisztérium is az első Orbán-kormány embereire épít; a tárca nyolc helyettes államtitkárából hárman már akkor is pozícióban voltak, de itt akadnak olyanok is, akiket a baloldali kormányok sem tudtak nélkülözni. A mozgássérült Szekeres Pált 1999-ben még Orbán Viktor nevezte ki helyettes államtitkárnak, és Gyurcsány Ferenc sportminisztersége alatt is helyén maradhatott, csak a sporttárca 2004-es felszámolása után kellett távoznia. Páva Hanna, a pécsi fideszes polgármester testvére pedig szintén helyettes államtitkárként dolgozott a szocialistáknál, mostani kinevezése előtt főosztályvezető volt. A Fidesz egykori parlamenti képviselő-jelöltje, a korábbi legfőbb ügyész, a ma is a Legfőbb Ügyészségen dolgozó Polt Péter feleségének szintén jutott hely az új Fidesz-kabinet második vonalában. Polt-Palásthy Marianna a humán tárcán belül, helyettes államtitkári rangban felel a jogi, a személyzeti és a nemzetközi szakterületért. Helyettes államtitkári rangot kapott még Latorcai Csaba egyházügyi szakértő is, akinek édesapja, Latorcai János az Országgyűlés KDNP-s alelnöke.
A nemzetgazdasági tárcánál is találhatóak érdekes nevek; noha a büdzsé tervezése miatt a Fidesz-KDNP korábban többször kifejezte elégedetlenségét, a költségvetés-tervezési főosztály korábbi vezetőjét, Bathó Ferencet mégis éppen a költségvetés szakmai vezetéséért felelős helyettes államtitkárának kérték fel. Olajos Péter pedig egészen 2009-ig az MDF európai parlamenti képviselője volt, mostantól Matolcsy György energiapolitikát vezető helyettes államtitkára.
Helyettes államtitkár és a kormányiroda vezetője lett Borókainé Vajdovits Éva, aki egyébként szintén dolgozott az államigazgatásban az elmúlt nyolc évben is, férje pedig nem más, mint a jobboldali hetilap a Heti Válasz főszerkesztője, az első Orbán-kormány szóvivője, Borókai Gábor.
A Navracsics Tibor vezette Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumba kinevezett 14 helyettes államtitkár közül a legtöbben korábban a Fidesz apparátusában dolgoztak, Répás Zsuzsanna például a külügyi kabinet titkára volt. De egy-egy jobboldali közszereplő rokonait is fel lehet fedezni soraik között. A politológus Lánczi András 32 éves fia, Lánczi Tamás például éppen Navracsics kabinetfőnökévé avanzsált.
A kormányzati apparátust tehát alaposan feltöltötték a kormánypártokhoz erősen kötődő emberekkel. A káderek egyébként több szempontból érinthetetlenné is válnak a frissen kialakított államigazgatási struktúrában; a jövőben például a 112 állami felsővezető közül csak az általuk politikai közszereplőnek nevezett magas beosztású hivatalnokok vagyonnyilatkozata lesz nyilvános. A kormány szerint ugyanis nem minősül politikai vezetőnek a közigazgatási és helyettes államtitkár. Így például Nagy Róza, a Hévízgyógyfürdő és Szent András Reumakórház Kht. korábbi, gyanús ügyletekbe keveredett stratégiai igazgatója, valamint Gál András Levente, több offshore-gyanús cég tulajdonában álló vállalkozás kézbesítési megbízottjaként tevékenykedő ügyvéd vagyoni helyzetét, gyarapodását a nyilvánosság nem ismerheti meg. A Fidesz mindezt ráadásul azzal a cinikus magyarázattal kísérte, hogy külön szeretnék választani az állami vezetőket politikai és szakmai táborra, "ezzel teremtve meg a minőségi szakmai munka lehetőségét".
All inclusive
A kormány június 10-ei hatállyal újraírta az állami vezetők juttatásaira vonatkozó szabályokat, ám lényegében mindent változatlanul hagyott az Orbán Viktor miniszterelnök által jegyzett rendelet. Szinte minden téren különleges elbánásra tarthatnak számot ugyanis a miniszterek, az államtitkárok, a helyettes államtitkárok - vagyis az állami vezetők -, illetve a kormánybiztosok, a miniszteri, miniszterelnöki biztosok, a kabinetfőnökök, a központi államigazgatási szervek államtitkári vagy helyettes államtitkári illetményre jogosult vezetői, továbbá a politikai tanácsadók és főtanácsadók.
A szabályozás szerint az állami vezetőket, vagyis a minisztereket és államtitkárokat személyes lakáshasználat illeti meg abban az esetben, ha nincs megfelelő budapesti ingatlanuk. Ha a vezető lakásra nem tart igényt, lakásfenntartási hozzájárulásra lehet jogosult.
A miniszterek és államtitkárok külföldi utazásaik alkalmával vonaton és repülőn továbbra is első osztályon utazhatnak. Ez azért lehet érdekes, mert noha az első Orbán-kabinet idején a politikai államtitkárok nem voltak jogosultak első osztályú repülőjegyre, Szabadi Béla egykori FVM-államtitkár ellen büntetőeljárás indult és el is marasztalták később emiatt a bíróságon.
A tárcavezetőknek és államtitkáraiknak egy felső középkategóriás gépkocsi jár sofőrrel, a helyettes államtitkárok, a közigazgatási államtitkárok és a kabinetfőnökök pedig egy kategóriával alacsonyabb besorolású járművet kaphatnak. Magáncélú utakra a szabály szerint csak a miniszterek és államtitkárok használhatják állami járműveiket.
Az új kormány vezetői tehát nagyjából ugyanolyan juttatásokra számíthatnak, mint az eddigiek, kivételt egyedül az egészségügyi ellátás képez. A kiemelt körbe tartozó több száz embert összességében csupán egyetlen kedvezménytől fosztották meg, a kiemelt, költségvetés által fedezett egészségügyi ellátásra való jogosultságtól, mely immáron a minisztereknek sem jár. Mindennek ellenére összességében az új Fidesz-KDNP kormányapparátus a juttatások tekintetében sem húzta összébb a nadrágszíjat.
(Népszava)
Mindenki hozott magával még egy embert
2010.06.19. 08:18Címkék: juttatások létszám apparátus kormánytisztviselők
A bejegyzés trackback címe:
https://hirdobalo.blog.hu/api/trackback/id/tr412093008
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.