A valóságtól elütő hiányadatokat közölt a Pécsi Tudományegyetem a Magyar Államkincstárral 2007 végén, miután az egyetem vezetése „elfeledkezett” a 4 milliárd forint feletti adósságállományról - foglalja össze a Hírszerző a Magyar Nemzetben megjelent cikk állításait. Minderre azért lehetett szükség, hogy a rektori vezetés megkaphassa több millió forintos prémiumát.
A napilap birtokába került dokumentumok szerint a PTE Gazdasági Tanácsa (GT) egyik határozata azt szabta a rektori vezetés premizálásának egyik alapfeltételéül, hogy a súlyos anyagi gondokkal küzdő egyetem lejárt szállítói tartozása ne kússzon 4 milliárd forint fölé. Mindennek a PTE meglehetősen sajátos módon tett eleget: Gábriel Róbert rektor és Légrádi Zsolt akkori gazdasági főigazgató személyes megbeszélése után a tartozást 4 milliárd forint fölé nyomó számlák könyvelésével „megvárták” a kincstári jelentés leadásának határidejét, ami kimeríti a számviteli fegyelem megsértését és a valótlan adatszolgáltatást.
A napilapnak nyilatkozva Gábriel Róbert is elismerte, hogy prémiumát többek között a hiánycél betartásához kötötték, ám hangsúlyozta, hogy azt végül nem kapta meg, miután az Oktatási és Kulturális Minisztérium ehhez nem járult hozzá. A PTE június végén leköszönő vezetője amondó volt, hogy a nagyságrendek számítanak, nem a „néhány milliós” eltérések. Az utasítást kiadó Légrádi Zsolt nem kívánt nyilatkozni a lapnak.
A Pécsi Tudományegyetem rektora a Magyar Nemzet 2010. június 15-én megjelent „Egyetemi trükkök a prémiumért” című cikkére reagálva az alábbiakat kívánja közzétenni:
„1. A Pécsi Tudományegyetem belső vizsgálata és az Oktatási és Kulturális Minisztérium által kiküldött vizsgálóbiztos felfedte azt a tényt, hogy az új gazdálkodási és informatikai rendszer bevezetése után az egyetemre érkező számlák egy részét nem a számviteli szabályoknak megfelelően dolgozták fel.
2. A Magyar Nemzetben megjelent cikkben hivatkozott pénzügyi osztályvezető ezen számlák létezésének tényét konzekvensen tagadta. A vizsgálat lezárulta után a PTE Gazdasági Tanácsa kötelezte a rektort, hogy a vizsgálat eredményét hozza nyilvánosságra, melynek 2008. márciusában eleget tett.
3. Hibás a cikknek azon állítása (a sajnálatosan elkövetett, az egyetem működésére és szervezetére vonatkozó, tájékozatlanságra mutató hibák mellett, amelyekkel külön nem kívánunk foglalkozni), hogy ez a gyakorlat 2007 végéig fennállt. A vizsgálattal feltárt gyakorlatot az egyetem vezetése 2007 novemberéig megszüntette, így a 2007 év végi adatjelentés már a reális tényeket mutatja be.
4. A rektor javadalmazásáról és esetleges prémiumáról a felsőoktatásról szóló 2005. évi CXXXIX. törvény alapján az intézményi Gazdasági Tanács javaslatára a fenntartó dönt. A rektor célprémiumának mértéke jogszabály alapján korlátozott egyébként. A Gazdasági Tanács jogszabályban meghatározott felhatalmazása alapján 8 paramétert ha-tározott meg a rektor teljesítményének értékeléséhez, amelyek közül csak az egyik volt az adósságállomány mértéke. A Gazdasági Tanács 2008 márciusi ülésén a rektornak 60%-os prémiumot állapított meg. Az Oktatási és Kulturális Minisztérium, ahogy egyébként ez a cikkben is helyesen szerepel, ezt az összeget nem hagyta jóvá, így a rektor 2007 év végi prémiuma 0, azaz nulla forint volt.
dr. Gábriel Róbert
rektor
Pécsi Tudományegyetem”
(BAMA)