Magyarország 10 legjobb strandja

 2010.06.13. 12:55

Tóban, folyóban, tengerben, vagy mesterséges strandon? Kinek-kinek eltérő a véleménye, hogy melyik a legkellemesebb vízparti kikapcsolódás. Van, akit az átláthatatlan élővíz, s akad, akit a klóros medencevíz zavar. A strandokon ráadásul ma már a kiszolgálás minősége és a felszereltség sem közömbös. Kedvenc strandjaink, avagy mi van a Balatonon és azon túl?

 A Római

Budapesten - a Lukács-fürdőt leszámítva - egyértelműen a Római strand a kedvencünk. A fővárosiak autóval a Szentendrei útról közelíthetik meg a strandot, de ennek hátránya, hogy ha későn érkezünk, bizony nehezen találunk parkolóhelyet. Mehetünk HÉV-vel is, amelyről a Római fürdő megállónál kell leszállnunk.

A strand helyén már a római korban is források voltak, amelyek környékét szent helyként tisztelték az itt élők. A strand területén egy szentély alapfalait is feltárták a régészek. A középkorban, Mátyás király idején a területen lévő tó partján kórház működött. A legújabb kor strandkultúrája 1930-ban kezdődött, amikor megalapították a Római Fürdő Rt.-t. A strand a háború után jó néhány évig elhanyagolt állapotban volt, s csak 1964-ben nyitotta meg kapuit a máig látható formában.

A Római kétségtelen előnye a többi nagy fővárosi stranddal ellentétben, hogy szinte sosincs elviselhetetlenül nagy tömeg, s a strandolók részére hatalmas zöld terület áll rendelkezésre. Legutóbb 2000-ben végeztek nagyobb felújításokat a strandon, ekkor három medencét korszerűsítettek, a legnagyobb strandmedence élménymedencévé alakult át csúszdákkal, pezsgőfürdővel, a gyermekmedence pedig játszóparadicsommá vált a gyerekek számára. A csúszdák közül említésre méltó a "Fekete lyuk" csúszda, vagy a sodrófolyosó, de van minicsúszda, pezsgőfal, vízágyú, finn szauna, gőzkamra és hűtőfürdő is.

Az ország legfestőibb strandja - Lepence

Tovább haladva észak felé, Budapesttől alig 40 kilométerre található az ország egyik legszebb fekvésű mesterséges strandja, a Lepencei strandfürdő. Az erdős hegyoldalban épült strand területéről fantasztikus kilátás nyílik a Börzsöny és a Visegrádi-hegység között kanyargó Dunára.

A lepencei strandra Budapestről autóval Szentendre érintésével juthatunk el, majd innen a 11-es úton haladva Visegrád után érkezünk meg a strandhoz. Budapestről az Árpád-hídi buszállomásról indulnak távolsági buszok a strandhoz. A fővárosból mehetünk hajóval is, de ebben az esetben korán induljunk, az út mintegy 3 óráig tart.

A strand különleges hangulatát a teraszosan kiépített termálmedencék adják, amelyeket a területen saját forrásból, 1400 méter mélyről feltörő 39 fokos termálvízzel töltenek fel. A strandon ezen kívül 33 méteres feszített víztükrű úszómedence és gyermekmedence is várja a látogatókat. A termálvíznek gyógyászati kezelésre is alkalmas, gyulladáscsökkentős hatása van.

A strand területéről a 90-es években értékes régészeti leleltek is kerültek elő, például egy 18x18 méter alapterületű őrtorony maradványai, amely a szintén itt talált tábla tanúsága szerint Valentiánusz Fláviusz császár építtetett i. sz. 364 és 375 között.

A Tisza-tó fővárosa

A Tisza-tó partján található Kelet-Magyarország legnagyobb szabadvízi strandja, az abádszalóki strand. A Tisza-tó fővárosaként emlegetett Abádszalók az utóbbi években látványos fejlődésen ment keresztül, s a láthatóan folyamatosan megújuló település egyre nagyobb szerepet játszik a hazai idegenforgalomban. Egyre több szálloda és panzió épül a környéken, a vízi sportélet kedvelői pedig tökéletesen felszerelt kikötőket találhatnak a tó mentén.

A Tisza-tó és Abádszalók előnye, hogy rossz idő esetén is számtalan program kínálkozik a környéken. Nincs ide messze a Bükki Nemzeti Park, ahol kitűnő túrázási lehetőségek kínálkoznak, csak egy ugrásra van Eger történelmi városa, de a híres alföldi gyógyfürdők Hajdúszoboszló vagy Mezőkövesd is elérhető távolságon belül vannak.

Az abádszalóki strand nyáron a fiatalok egyik legkedveltebb szórakozóhelyévé válik, hiszen hetente koncertekkel és különböző szórakoztató rendezvényekkel várják a látogatókat.

A strand hatalmas zöld területen fekszik, ahol éttermek, büfék, sportpályák és vízi csúszdák állnak a látogatók rendelkezésére, de a vízi sportok szerelmesei is megtalálják itt a kedvükre való szórakozási lehetőségeket, van jet-ski, vizisí, siklóernyő bérlés, de remek vízitúrák is tehetők a környéken, a horgászati lehetőségekről már nem is beszélve.

Az ismeretlen Szentes

A Csongrád megye északi részén, a Tiszától néhány kilométerre lévő Szentes elsőrangú strandfürdővel büszkélkedhet. A nyolc medencével rendelkező strandon termál- és élménymedencék, pezsgőfürdők, szauna és sportmedence áll a nyaralóvendégek rendelkezésére.

A szarvasi strandon lkülön gyermekmedence, gyerekcsúszda és csobogó várja a legkisebbeket, a felnőttek pedig három - családi, kamikáze és anakonda - csúszdát vehetnek igénybe. A kellemes környezetben kialakított strandot a Kurca folyócska öleli körül, amelyen csónakázni, kajakozni és vízibiciklizni is lehet.  

A Szelidi-tó

Budapest felől legegyszerűbben az 51-es úton közelíthetjük meg, Dunapatajon keresztülhaladva a gyógyhatású vízéről is ismert Szelidi-tavat. A tó déli partja igazi turisztikai központ. A magánszállásokon kívül itt több kemping és panzió várja az ide érkezőket. A beépített partszakasz teljes hosszában strandot találunk, mely barátságos jegyárával, rendezettségével, szolgáltatásaival bárhol megállná a helyét. A parton két kölcsönzőben vízi biciklit, csónakot, szörföt is bérelhetünk. A partszakasz közepén óriáscsúszda üzemel. Közvetlenül a parton több büfé is üzemel a strandokon megszokottnak mondható kínálattal. A nyári főszezonban sem zsúfolt strandon mindenki megtalálhatja a neki megfelelő pihenési formát. A kisgyermekekkel érkezők is nyugodtan pihenhetnek, mert a víz lassan mélyül, és több helyen külön pancsolók vannak kialakítva a kicsiknek.

Az aktívabb pihenést választók számára épült ki a - beszédes nevű - Szittyó-tér. A strand nyugati végében elhelyezkedő téren csak kiskocsmák, éttermek működnek. Itt mindenki megtalálja a számára megfelelő étel és ital választékot, valamint nagyon jó kiindulási pont az esti szórakozás előtt. Az éjszakai élet igen aktív a parton. Főszezonban minden pénteken és szombaton utcabált tartanak a Szittyó-téren, a Fregatt Clubban disco működik. Üde színfolt a part közepén található non-stop büfé, ahol a törzsközönség késő éjszaka és hajnalban többnyire az északi parton horgászók közül kerül ki.

Orfűi-tó

Talán ez az ország legszebb fekvésű strandja. A 10 hektáros Orfűi tó, a térség egyedüli engedéllyel rendelkező nyíltvízi strandjaként is üzemel. A strand végig homokos, egyaránt alkalmas fürdőzésre, valamint a vízisportok művelésére, területén egyszerre 5 ezer fő pihenhet területén kiépített sétányok, sportpályák, játszóterek és strandbüfék találhatók. A tavon vízibiciklizési és csónakázási lehetőség várja a vendégeket. A felnőtteknek 840, gyerekeknek 580 forintba kerül a napijegy.

Balatonmáriafürdő, Központi strand

A balatoni strandok megítélése teljesen szubjektív, mindenkinek inkább a személyes élményei határozzák meg, hogy melyik partszakaszt részesíti előnyben. Ha választani kellene, a fizetős strandok közül mi még is a balatonmáriafürdői központi strandot ajánlanánk olvasóinknak, mivel a fizetős helyek közül ez az egyik legjobb a tó partján.

A gróf Széchényi István tér 1. alatt található, mintegy húszezer négyzetméteres zöldterülettel rendelkező strand hivatalosan több mint kétezer fő befogadására alkalmas. A fürdőhöz kapcsolódó tómeder nem iszapos, hínármentes. A belépéskori vízmélység 60-70 centiméter, fokozatosan mélyülő - derül ki a balatontipp.hu-ról.. A strandon vízimentő és elsősegélyhely működik, a biztonságot fokozza a viharjelző rendszer strandon működő egysége. A vízminőség a legutóbbi vizsgálatok szerint kiváló. A strandon felállított szabadtéri színpadon hétvégeken különböző zenekarok térzenét adnak a délutáni órákban. Évente nemzetközi fúvószenekari fesztivált rendeznek. Az idei szezonban a felnőttek napijegye 400, a gyerekeké 250 forintba kerül és külön előny, hogy ha késő délután érkezünk, rendszerint már nem kérnek belépődíjat. Parkolni a strand előtt lehet ingyenesen.

Balatonalmádi - Wesselényi strand

A fizetős kategóriánál maradva az északi partról a balatonalmádi strandot ajánljuk kipróbálásra. A strand a város központja alatt húzódik nyugati irányba. Autóval a 71-es számú főúton Füred felé haladva a vasútállomás után kell balra fordulni, hogy a strand főbejáratához jussunk. Itt találjuk a 300 autót befogadó ingyenes parkolót. A főszezonban ez is nagyon kevés, ilyenkor szerencsésebb a város közepén vagy távolabbi részeken helyet keresni, mert a szabálytalanul parkolókat akár százezer forintos természetvédelmi bírsággal is sújthatják a védett Öregpark rongálása miatt. A kerékpároknak a strandon belül ingyenes parkolási lehetőséget biztosítanak.

A strand reggel fél 9-től este 7 óráig belépőjegy ellenében, 7-től este 11-ig pedig ingyenesen látogatható. A felnőttek belépőjegye 500, a gyerekeké 350 forintba kerül, de ha délután 4 után érkezünk, akkor csak 350 és 250 forintba kerül a felnőtt, illetve a gyerek belépőjegy.

Fonyód - szabadstrand

Az ingyenes kategóriába tartozó partszakaszok közül a felszereltségét és kiterjedését tekintve is a legjobbnak számító fonyódi szabadstrand a kedvencünk. A városban több szabadstrand és ingyenesen használható korábbi fizetős strand is található. Ezek közül az infrastruktúrát tekintve a kikötő melletti Város strand emelkedik ki, amely 2008-ban kékhullám zászlót érdemelt ki a kiváló vízminőség miatt.

A város közepén hatalmas méretű szolgáltató centrumot építettek fel az utóbbi években a nagystrand és a móló közé, ahol számos étterem, palacsintázó és kocsma üzemel. A park színpadán a nyári hétvégéken koncerteket és színházi előadásokat is tartanak. A strandon sportpályák, vízibicikli bérlés és csúszdák várják a nyaralókat, valamint vízimentő szolgálat is működik.

Balatonszemes - szabadstrand

Felszereltségében messze elmarad a fonyóditól, ugyanakkor hatalmas kiterjedése miatt sosem találunk tömeget a balatonszemesi szabadstrandon, ami a kikötőtől és a kempingtől "jobbra" Szárszó irányában fekszik. A strandon mindössze egyetlen vendéglátóegység és egy vizibiciklis jelenti a felszereltséget, de a nagy füves pázsit és a nyugalom kárpótol ezek hiányáért. Mivel a partszakaszon kevés a fa, célszerű korán érkezni, ha árnyékos helyet szeretnénk kifogni magunknak. Autóval nem illik bejönni a parti földútra, bár tiltó táblák nincsenek.

(origo)

Címkék: balaton strandok utazás nyaralás tisza tó orfű belföldi

A bejegyzés trackback címe:

https://hirdobalo.blog.hu/api/trackback/id/tr532078235

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása