A miniszterelnök a Rendőrtiszti Főiskola tisztavatási ünnepségén beszélt vasárnap. Orbán Viktor azt mondta, a rendvédelemben dolgozóknak feddhetetlennek kell lennie. A kormányfő kijelentette: a rend és biztonság garantálását semmilyen félkatonai, félrendőri szervezet nem vállalhatja át az állami rendvédelmi szervektől. „Aki önök közül ilyen irányba elhajlik, dezertőrnek minősül” - mondta a résztvevőknek. (Inkább legyen fatolvaj, nem igaz?)
Érdemes felidézni a Magyar Hírlap 2009. januári cikkét, amely a Baranya megyei rendőrfőkapitány, Dakos József rovott múltjáról számolt be. Íme:
Tolvajból pandúr, erkölcsi bizonyítvánnyal
Dakos József 1985 októberében a határőrség nemesmedvesi őrsparancsnokaként szolgált főhadnagyi rangban, amikor egy erdésszel 44 mázsa fenyőágat lopott el a Rátóti MGTSZ erdejéből.
A lucfenyőágakat virágkötőknek adták el. A tsz-nek a lopással 30 550 forintnyi kárt okoztak. 1986-ban a Győri Katonai Bíróság társtettesként, folytatólagosan elkövetett lopás vádjával kezdte meg a Határőrségnél szolgáló férfi büntetőperének tárgyalását. A bíróság ítéletében Dakost első fokon tíz hónap börtönbüntetésre ítélte, három évre felfüggesztve, és nyolcezer forint pénzbüntetés megfizetésére kötelezte.
Büntetlen előélete és amiatt, hogy Dakosék időközben kifizették az okozott kárt, előzetesen mentesítette a büntetett előélettel járó hátrányos következmények alól, vagyis a főhadnagy tovább szolgálhatott a határőrségnél, és erkölcsi bizonyítványában sem lett nyoma tettének. A másodfokú ítéletben eltörölték a határőr főhadnagy felfüggesztett szabadságvesztését, helyette 22 500 forintos pénzbüntetést és katonai rendfokozatában való lefokozást szabtak ki rá.
Az ügyész törvényességi óvást emelt, így az ügy a Legfelsőbb Bíróság elnökségi tanácsa elé került. Ez a plénum törvénysértőnek nyilvánította a főhadnagy mellékbüntetésként kiszabott, rendfokozattól való megfosztását. Az elnökségi tanács végül a 22 500 forintos pénzbüntetést helybenhagyta, és a másodfokú ítéletben hozott bírói döntést felülbírálva kimondta, hogy Dakos Józsefnek a lopási ügy miatt nem kell elhagynia a határőrséget, de főhadnagyból hadnaggyá fokozta le.
Dakos József nem említi az interneten közzétett szakmai önéletrajzában az esetet, sőt erről a kinevezését véleményező Baranya megyei közgyűlésnek sem számolt be. Az Országos Rendőr-főkapitányság szerint erre a törvény alapján nem is kötelezhető, mivel: "mentesített személy büntetlen előéletűnek tekintendő, és nem tartozik számot adni olyan elítéltetésről, amelyre nézve mentesítésben részesült".
A Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság élére tavaly novemberben kinevezett Dakos József a rendőrség honlapján közzétett bemutatkozásában azt írta, hogy 1987-ben került a határőrség állományába. Miután felettesét, az országos rendőrfőkapitányt lapunk tájékoztatta arról, hogy az általa előléptetett tiszt egy falopási ügyben 1986-ban bíróság előtt állt, s így nem kezdhette határőri pályafutását 1987-ben, a honlapon megváltoztatták Dakos József szakmai pályafutásának kezdetét 1982-re. Az ORFK tájékoztatása szerint semmi másról nincs szó, csupán elírásról, és Dakos József 1982 óta szolgál tisztként a határőrségnél. Arra a megkeresésünkre, hogy a szakmai előéleten kívül milyen (erkölcsi) szempontok alapján nevez ki valakit Bencze József országos rendőrfőkapitány egy megye vezető rendőri posztjára, a következő tájékoztatást kaptuk: a rendőri állományhoz tartozás feltétele a büntetlen előélet, ami Dakos József esetében fennáll, mivel a bíróság előzetesen mentesítette a határőr főhadnagyot a büntetett előélettel járó hátrányok alól.
A rendőrség szerint "a törvényalkotó ezzel a valóságos mentesítést kívánja érzékeltetni, hiszen ennek a jogintézménynek alapvető célja, hogy az érintett személy további életét tiszta lappal folytathassa". Az ORFK továbbá arról tájékoztatta lapunkat, hogy a vezetői állomány körében rendszeres nemzetbiztonsági kockázati elemzés elvégzése is előírás. Vagyis alaptalanok azok a félelmek, amely szerint Dakos József korábbi büntetőügyét bűnözői körök zsarolásra használnák fel, ismerve az egykori határőr mostani magas rendőri beosztását.
A rendőrség szerint különleges személyes adatok szerepelnek az ügyben, és Dakos József nem járul hozzá a 23 évvel ezelőtti büntetőügyének nyilvánosságra hozatalához.
Az Adatvédelmi Biztos Hivatalától kapott tájékoztatásban az áll, mivel közfeladatot ellátó személyről és a jelenlegi feladatával összefüggő adatokról van szó, a közvéleménynek joga van tájékoztatást kapnia a megyei rendőrfőkapitány korábbi büntetőügyéről.”
Dakos József - még - ebben a pillanatban is Baranya megye rendőrfőkapitánya. Pedig: Pintér Sándor belügyminiszter ott állt főnöke mellett, amikor elhangzott az ukáz: „a rendvédelemben dolgozóknak feddhetetlennek kell lennie”.
Vagy ez is csak egy narancsos lózung volt a sok közül?
Erdőkerülő Géza
(Kuruc.info)

Címkék: levelek olvasói

A bejegyzés trackback címe:

https://hirdobalo.blog.hu/api/trackback/id/tr432115880

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása