Újszülött egerekben a hideget érzékelő idegpályák fejlődése születés után körülbelül két hetet vesz igénybe - derült ki egy új tanulmányból, amely a Neuroscience folyóiratban olvasható.

David McKemy, az amerikai Dél-Kalifornia Egyetem kutatója már korábban azonosította a TRPM8-nak keresztelt fehérjét, amely a hidegérzésben játszik szerepet. Új vizsgálatából kiderült, hogy a hidegérzékelő idegpályák fejlődése ugyan már az anyaméhben elkezdődik, azonban érésük születés után még folytatódik.


"Az állatok születése előtt három-négy nappal a fehérje már kifejeződik, azonban a gerincvelőt alkotó nyúlványok, az axonok csak körülbelül a születés után két héttel fejlődnek ki teljesen" - magyarázta McKemy a LiveScience ismeretterjesztő portálnak. A kutató szerint logikusnak tűnik, hogy a hideg érzésének képessége csak később alakul ki, hiszen az anyaméhben sosincs hideg. Ezzel szemben az egerek jól fejlett szaglással születnek, amelyre a sikeres szoptatás miatt van szükség.


A TRPM8 fehérje emberben történő közvetlen tanulmányozása jelenleg még nem lehetséges. Bár az érzékszervek fejlődése különbözőképpen alakul az emberek és az egerek esetében, - az egerek például vakon születnek -, az eredmények azt sugallják, a gyermekek eltérő hidegérzésének biológiai alapjai vannak.


Az idő előtt születetett gyerekek hőérzékelése más


Egy 2008-ban a London College Egyetem kutatói által elvégzett kísérletből kiderült, hogy a koraszülöttként világra jött 11 évesek kevésbé voltak érzékenyek a hőmérsékletre, mint időre született társaik.


"Ez egybevág megfigyeléseinkkel, melyek szerint a hidegérzékelő körök érése csak születés után fejeződik be és bármi, ami megzavarja ezt a folyamatot, hosszú távú hatásokkal járhat" - jegyezte meg McKemy az egyetem sajtóközleményében. "Más, állatmodelleken végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a születés körüli időben bekövetkezett sérülés vagy gyulladás megváltoztatta a hőérzést és az idegpályákat is."


A kutatók olyan genetikailag módosított egereken tanulmányozták a hidegérzés fejlődését, amelyekben a TRPM8 termelődésekor fluoreszcens zöld fehérje termelődött. A TRPM8 egy ioncsatorna, amely "bekapcsolja a sejtet", ha inger éri. A TRPM8 fehérje mind a fájdalmas, mind a mentolhoz hasonló hűsítők által létrehozott nyugtató hideget is érzékeli.


Egyelőre rejtély a cukorbetegek hidegérzékenysége is


Egyelőre nem ismert, hogyan képes ugyanaz a fehérje mindkét fajta érzésre reagálni. McKemy úgy véli, az idegsejtek belső szerkezetükben különböznek, egyik fajtájuk a fájdalmas, másik fajtájuk a kellemes hideget érzékeli.


A kutatás egyik célja, hogy megismerjék a hideg érzés molekuláris mechanizmusát, és ennek segítségével gyógymódokat dolgozzanak ki az olyan krónikus fájdalomszindrómák ellen, mint például a cukorbetegek extrém hidegérzékenysége.


"Ha szeretnénk megismerni például a hidegérzékenység természetét, meg kell találnunk a pontos célpontokat" - áll McKemy sajtóközleményében. "Ha megértjük, hogyan érzékelik a molekulák és az idegsejtek a fájdalmat normál esetben, talán arra is rájöhetünk, miért érzünk néha olyankor is fájdalmat, amikor nem kellene."

Medipress

Címkék: hideg gyermekegészség

A bejegyzés trackback címe:

https://hirdobalo.blog.hu/api/trackback/id/tr982098572

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása