"Több forrás is megerősíti, hogy a svájci hatóságok több alkalommal is foglalkoztak ezzel a lehetőséggel, legalább két ízben katonai közreműködéssel" - írta a források megnevezése nélkül a La Tibune de Geneve című napilap.

A lap szerint a hatóságok első terve az volt, hogy a 2008 júliusában őrizetbe vett Max Göldit és Rachid Hamdanit, akik azután a tripoli svájci konzulátuson találtak menedéket, a líbiai svájci nagykövet repülőgépével juttatják ki az országból. 2008 decemberében Algériába akarták szöktetni a két üzletembert, de végül lemondtak a tervről az algíri hatóságok feltételei miatt: ők ugyanis Svájcba menekült algériai ellenzékiek kiadatását követelték cserébe. Harmadszor Nigeren keresztül, negyedszer pedig a tengeren akarták - tengeralattjáró segítségével - megszöktetni Hamdanit és Göldit.

Hamdani végül idén februárban hivatalos engedéllyel hagyhatta el az afrikai országot, Göldi pedig múlt vasárnap utazott el Líbiából, miután a tripoli hatóságok szabadlábra helyezték.

Micheline Calmy-Rey svájci külügyminiszter a lap kérdésére azt válaszolta, hogy "válságban semmilyen lehetőséget sem lehet kizárni", de a részletekre nem tért ki.

Az 54 éves Max Göldit, a ABB tervező iroda líbiai fiókjának vezetőjét 2008. július 19-én fogták el és helyezték házi őrizetbe Tripoliban Rachid Hamdanival együtt. Többek között azzal vádolták őket, hogy megsértették a líbiai bevándorlási szabályokat.

A két üzletembernek néhány nappal azután támadtak gondjaik a líbiai hatóságokkal, hogy Svájcban 2008 júliusában őrizetbe vették Moammer el-Kadhafi líbiai vezető fiát, Hannibal Kadhafit és feleségét azzal a váddal, hogy genfi luxusszállodájukban több alkalmazottat bántalmaztak. A svájci hatóságok rövid időn belül ejtették a vádat, a Líbiában elfogott svájciak azonban nem hagyhatták el az országot, s csak annyi könnyítést kaptak, hogy a bírósági ítéletet nem a börtönben, hanem hazájuk tripoli külképviseletén várhatták.

Hannibal Kadhafi őrizetbe vétele nyomán egyébként a két ország között heves diplomáciai vita támadt. Líbia leállította Svájcba irányuló kőolajexportját, és kivonta dollármillióit a svájci bankokból. A viszály egy rövid időre az Európai Uniót és az Egyesült Államokat is Líbia ellen fordította.
(MTI)

Címkék: svájc líbia

A bejegyzés trackback címe:

https://hirdobalo.blog.hu/api/trackback/id/tr702093881

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása