A Cozma-ügy csütörtöki veszprémi tárgyalási napján a kilencedrendű vádlott - egyezően nyomozati vallomásával - azt mondta, hogy Raffael Sándor elsőrendű vádlott a Patrióta lokálnál 2009. február 8-án hajnalban történtek után megjegyezte: "megszúrtam a magas, csíkos pólóst".
A magas, csíkos pólós férfi Marian Cozma, az MKB Veszprém és a román kézilabda-válogatott tagja volt.
Beéry Iván vádlott elmondta azt is, hogy a lokálbeli verekedés és emberölés után a 8-as főúton félreálltak a kocsikkal és ott többen veszekedtek "Csokival" (Raffael Sándor) amiatt, hogy miért kellett késelni.
Beéry Iván ugyanakkor arra is utalt, miszerint arról nincs tudomása, hogy milyen szúrás miatt „veszekedtek a társak Csokival”. A vádirat szerint ugyanis lent a pincebárban már érte egy könnyebb sérülést okozó szúrás Marian Cozma veséjét, majd fent az utcán kapta a halálos szívszúrást. Raffael Sándor szerdai bírósági meghallgatásakor megtagadta a vallomástételt, és kérdésekre sem volt hajlandó válaszolni. A bírónő által felolvasott nyomozati vallomásában azonban arra hivatkozott, hogy őt egy üveggel fejbe vágták, s csak „homályosan emlékszik” a történtekre. Megjegyezte: ő sosem hord kést magával, nem szúrt meg senkit.
Beéry Iván - aki egyébként jogvégzett ember, de volt már büntetve csalás és közokirat-hamísítás miatt, most pedig a jelenlegi ügyön kívül hivatali visszaélésre való felbujtás miatt is folytatnak ellene eljárást - azt vallotta, hogy: „Csoki” a benzinkútnál fizetés közben elővette a kését, de Németh Győző is „játszott a késével”, sőt, másoknál is látott a „zsebükbe tűzve” kést. Raffael Sándor védője, Kamarás Gábor ügyvéd ekkor azt jelezte a bíróságnak, hogy a csoportosan elkövetett garázdaság és nem az emberölés bűntettét tárgyalják, s ne az utóbbival kapcsolatos kérdésekről nyilatkoztassák a kilencedrendű vádlottat.
A benzinkútnál "árnyékbokszoltak"
Beéry cáfolta a vádiratnak azon megállapítását, hogy ő és testvére, a nyolcadrendű Beéry Csaba ötlete lett volna az, hogy Enying után Veszprémben folytassák a mulatozást. Mint mondta: ők közölték éjfél után, hogy elindulnak haza Veszprémbe, s a hatodrendű vádlott, Raffael János ötlete volt - Enyingen nála ünnepeltek születésnapot -, hogy ők is mennek velük valamennyien, s Veszprémben folytatják a „bulizást”. Emlékezete szerint 5-6 kocsival mintegy 25-en indultak el Veszprém irányába.
Enyingen néhányan kábítószert is fogyasztottak, s a helyi benzinkútnál egyeseken már látszott, hogy „felpörögtek és árnyékbokszoltak”. A vádlott szerint a helyismerete miatt ő ment előre a Patrióta bárban, s arra emlékszik, hogy őt Raffael János követte, aki a bejáratnál egy vendéget - mivel véletlenül összementek - nyakon vágott, egy másikat pedig meglökött. Megjegyezte ugyanakkor, hogy ő nem hallotta azt - miként az ügyészégi vádiratban szerepel -, hogy a társaságukból valaki azt kiabálta volna: „Mennyi embernek elrontjuk a szórakozását” és azt, hogy „Itt ma vér fog folyni”.
"Miért kellett megszúrni?"
Beéry Iván elmondta: ő az emeleti bárban volt, s csak arra emlékszik, hogy valaki azt kiabálta; „Nagy baj van, gyertek”. Mire leért az utcára, azt látta, hogy ott fekszik a földön egy ember, akiben Marian Cozmát, a veszprémi kézilabdást vélte felismerni. „Sokkot kaptam a látványtól - jelentette ki Beéry Iván, hozzátéve, hogy Cozmát több lány és fiú „próbálta élesztgetni”. A kilencedrendű vádlott beszélt arról is, hogy ekkor Raffael Sándor, Németh Győző másodrendű, Sztojka Iván harmadrendű és Pál Gábor negyedrendű vádlottat az utca sarkán látta beszélgetni. Elmondása szerint Pál Gábor „Csokival” (Raffael Sándor) veszekedett, s „valami olyasmi hangzott el, hogy miért kellett megszúrni”.
Korábban:
A Cozma-ügyben csoportos garázdasággal vádolt 25 cigány közül Raffael Sándor 30 éves sárbogárdi lakos elsőrendű és Németh Győző 43 éves budapesti lakos másodrendű vádlott a szerdán Veszprémben megkezdődött büntetőperben megtagadta a vallomástételt.
Az ügyészségi vádirat egyórás ismertetését követően Bogdánné Gremsperger Andrea bírói tanácsa Raffael Sándor és Németh Győző meghallgatásával folytatta volna a tárgyalást.
Raffael Sándor közölte, hogy kérdésekre sem kíván válaszolni, Németh Győző viszont erre hajlandó volt. Mindketten fenntartották ugyanakkor a nyomozati szakban tett vallomásukat. A bírónő a rendőrségi vallomásukat ismertette a tárgyaláson.
Raffael Sándor közölte, hogy kérdésekre sem kíván válaszolni, Németh Győző viszont erre hajlandó volt. Mindketten fenntartották ugyanakkor a nyomozati szakban tett vallomásukat. A bírónő a rendőrségi vallomásukat ismertette a tárgyaláson.
Kapcsolódó: Szegény Sztojkáék annyira ártatlanok, hogy még áldozatok is
Korábban: Kommandósok gyűrűjében érkezett a Veszprém Megyei Bíróságra R. Sándor, aki a vádirat szerint tavaly februárban megölte az MKB Veszprém és a román kézilabda-válogatott tagját. A férfinek és 24 társának a most kezdődött perben azonban nem emberölésért vagy súlyos testi sértésért, hanem csoportos garázdaságért kell felelnie. A gyilkosság bírósági tárgyalása ősszel kezdődhet.
Csaknem 35 ezer oldalnyi irat érkezett a bíróságra áprilisban, miután a Cozma-ügyben több mint egy évnyi nyomozás után az ügyészség vádat emelt 27 cigány ellen. A rendőrség azonban nemcsak a sportolók elleni támadást vizsgálta, hanem több más bűncselekményt is sikerült felgöngyölítenie, ezért a bíróság úgy döntött, nem egyben tárgyalja az ügyeket.
A szerda reggel kezdődött perben 25 cigánybűnöző állt a bíróság elé csoportosan elkövetett garázdaság miatt. Közülük öten azonban közvetve vagy közvetlenül felelősek Marian Cozma haláláért.
Az ügyész a tárgyaláson csaknem egy órán át részletezte, mi vezetett a gyilkosságig.
Az ügyész a tárgyaláson csaknem egy órán át részletezte, mi vezetett a gyilkosságig.
E szerint 2009. február 7-én este Enyingen gyűlt össze R. János házánál a Dunántúl különböző településeiről mintegy 25 személy, hogy egy korábbi sérelmet megtoroljanak Székesfehérváron. A terepszemlére előreküldött emberük azonban a város egyetlen szórakozóhelyén sem találta azt a személyt, akin elégtételt akartak venni. Így a velük lévő veszprémi testvérpár - B. Csaba és B. Iván - javaslatára Veszprémbe mentek szórakozni; nyolc autóval konvojban érkeztek a bakonyi megyeszékhelyre.
"Itt ma vér fog folyni"
A vádirat szerint a Patrióta lokálba február 8-án 01.47 órakor érkeztek meg, s a 25 tagú ittas csapat azonnal a "kihívóan közösségellenes" viselkedésével hívta fel magára a figyelmet, szidalmazták, lökdösték a vendégeket, erőszakosan léptek fel, a hölgyeket pedig fogdosták. Valaki a randalírozó csapatból megjegyezte: "itt ma vér fog folyni".
A pincehelyiségben lévő diszkóban R. Sándor, N. Győző, Sz. Iván és P. Gábor minden ok nélkül verekedést kezdeményezett az ott-tartózkodó kézilabdás sportolóval, Marian Cozmával szemben. N. Győző hátulról meglökte Marian Cozmát, majd amikor az megfordult, azonnal megütötte. A sportoló bántalmazásába mind a négyen bekapcsolódtak, s kicsit később B. Csaba is csatlakozott hozzájuk.
Marian Cozma segítségére siettek sportolótársai, Ivan Pesic, Zarko Sesum és Uros Vilovski, de a sorozatos támadásoktól földre eső Marian Cozmát egyidejűleg mind az öt támadója ütötte és rugdosta. Marian Cozmát R. Sándor egy késsel közepes erővel érintőlegesen a bal veséjén megszúrta, majd a kést eltette - mondta az ügyész, hozzátéve: a szúrás kisebb sérülést és kisebb vérzést okozott.
Az ügyész elmondta: Ivan Pesic azt kiáltotta, hogy "vigyázzatok, kés van náluk", s ezért Marian Cozma a saját maga védelmében egy üveggel fejbe vágta R. Sándort. Sz. Iván, N. Győző és P. Gábor pedig fémvázas székkel ütötték a román sportolót, rugdalták is, és üvegpoharakkal dobálták.
P. Gábor és B. Csaba többször ököllel arcon vágott egy vendéget is, mert a földön fekvő sportoló további bántalmazását akarta megakadályozni.
Az ügyész elmondta: Ivan Pesic azt kiáltotta, hogy "vigyázzatok, kés van náluk", s ezért Marian Cozma a saját maga védelmében egy üveggel fejbe vágta R. Sándort. Sz. Iván, N. Győző és P. Gábor pedig fémvázas székkel ütötték a román sportolót, rugdalták is, és üvegpoharakkal dobálták.
P. Gábor és B. Csaba többször ököllel arcon vágott egy vendéget is, mert a földön fekvő sportoló további bántalmazását akarta megakadályozni.
A végzetes másodpercek
Marian Cozmának és sportolótársainak sikerült kimenekülniük az utcára, ahová azonban R. Sándor, N. Győző és Sz. Iván követték őket, és a ház előtt körülvették, majd több irányból támadták és ütötték Marian Cozmát. A sportoló a kezeivel széles kaszáló mozdulatokat téve és rúgásokkal védekezett, s ettől R. Sándor megtántorodott, Sz. Iván pedig hanyatt esett. Majd mindketten felpattantak, s N. Győzővel, P. Gáborral és B. Csabával együtt a Patrióta lokál kijáratával szemközti épület falához szorították Marian Cozmát, s amikor ő védekezésül felemelte a kezét, R. Sándor ekkor - a diszkóban már használt késsel - nagy erővel szíven szúrta a sportolót. Sz. Iván és N. Győző a földre zuhant Cozmát még kétszer fejbe és hátba rúgta.
A sporttársához lehajoló Zarko Sesumot pedig N. Győző nagy erővel fejbe rúgta, majd egy késsel Ivan Pesicet vesén szúrta. Ezután többedmagukkal Uros Vilovskit kezdték kergetni, ám nem érték utol, és visszatértek a lokálhoz.
"Ki kér még?"
Az ügyész ismertetése szerint a garázda banda a szórakozóhelyről törve-zúzva, a vendégeket fellökve és 51 ezer forintos számlát hátrahagyva távozott, és azt kiabálták: "ki kér még?". R. Sándor ugyanakkor tett olyan kijelentést is: "vedd elő a pisztolyt".
R. Sándor és N. Győző ugyanazon autóval távoztak, s a 8-as főúton R. Sándor egy kést adott át barátjának - mondván, hogy azt használta -, mire N. Győző a kést megtörölte, majd Várpalota térségében kidobta a kocsiból. A kés a nyomozás során nem került elő.
R. Sándor és N. Győző Budapestre utaztak, ahol kocsit kértek kölcsön, majd Ausztriába távoztak, ahol elfogta őket a rendőrség.
A vádirat szerint az ügyészség R. Sándort és Sz. Ivánt kitartottsággal is vádolja, prostituáltaktól éveken át több millió forintot kasszíroztak.
A csoportosan elkövetett garázdaság bűnperének iratanyaga 17 ezer oldalnyit tesz ki. Ebben az ügyben a bíróság 318 tanút és több szakértőt hallgat majd meg.
A városi bíróság a garázdasággal kapcsolatos büntetőperben egyelőre 10 tárgyalási napot tűzött ki a nyári ítélkezési szünet előtt.
(MTI - FN - Origó nyomán)