Sokan felhagytak a gazdálkodással Somogyban – ezt tapasztalták az Általános Mezőgazdasági Összeírás (ÁMÖ) során. Somogyban csaknem százezer címet keresnek föl az összeírók.
A magyar agrárstatisztika történetének hetedik teljes körű összeírása zajlik ezekben a napokban. Június elejétől 21-ig keresik fel az összeírók a gazdálkodókat. A felmérésre szükség van – érvelnek a Központi Statisztikai Hivatal munkatársai. A legutóbbi, 2000-es adatfelvétel óta folytatódott a magyar mezőgazdaság átalakulása. Ezen kívül új kihívás elé állította az agráriumot az is, hogy hazánk 2004-ben az Európai Unió tagja lett.
Somogyban közel 500 szakember végzi az adatrögzítést, a kaposvári gazdálkodók csaknem 70 százalékát már felkeresték. Hétvégén is bekopogtattak a termelőkhöz; közeleg a határidő, a címlistán szereplő összes személyt utol kell érni.
– Az már most látszik, hogy a környéken igen sokan felhagytak a mezőgazdasági műveléssel – jegyezte meg Adler Judit, a Központi Statisztikai Hivatal összeírója. – A fiatalok közül kevesen vállalják a mezőgazdasági munkát, az idősebbek pedig egyre kevésbé bírják a megerőltető munkát. A helyszíni tapasztalatok szerint számos helyen csökkent a konyhakert mérete, a családok legfeljebb önellátásra termelnek zöldséget-gyümölcsöt.
Munkácsy-, Vikár Béla- és Pálóczi-Horváth utcában élőket kereste fel a napokban a szakember. Néhány helyen baromfit tartanak, mások méhészkedéssel foglalkoznak.
– Szükség van az állapotfelmérésre, enélkül nem lehet előre tervezni – hangsúlyozta Varga Gábor, a megyei mezőgazdasági szakigazgatási hivatal főigazgatója. – Úgy tudom, hogy Somogyban jól halad a munka.
Ismert: idén újdonsággal is találkoznak a termelők. A gazdaságokat nem a gazdálkodó székhelyével (lakhelyével), hanem a legfontosabbnak ítélt mezőgazdasági tevékenység – például növénytermesztési ágazat, állattartó telep – földrajzi helyével azonosítja a Központi Statisztikai Hivatal. A földrajzi hely meghatározásához a helyrajzi számot vagy a területalapú támogatások esetében meghatározott MEPAR-azonosítót használják fel.
– A növénytermesztés, az állatállomány részletes feltérképezésén kívül az agráriumban foglalkoztatottak összeírására is sor kerül – vázolta fel a célokat Forró Ilona, a Központi Statisztikai Hivatal dél-dunántúli regionális igazgatóságának osztályvezetője. Tájékoztatása szerint a felmérés kitér a mezőgazdasági termelési módszerek – egyebek mellett a talajművelési, öntözési, trágyázási eljárások – számbavételére is. Országosan közel 13 ezer összeíró és háromezer felülvizsgáló és területfelelős vesz részt a munkálatokban.
Személyre szóló igazolványt kaptak az összeírók. A dokumentum sorszáma alapján, a Központi Statisztikai Hivatal területileg illetékes szervezeti egységénél ellenőrizhetik annak jogszerű használatát. Az összeírásban résztvevőknek, amennyiben az adatszolgáltató kér, személyazonosító okmánnyal is igazolnia kell magát – derült ki a hivatal tájékoztatójából.
Az összeírás során a Központi Statisztikai Hivatal munkatársai az ingyenesen hívható 06-80-200-224-es telefonszámon érhetőek el. A szakemberek készségesen válaszolnak a kérdésekre.
(sonline)