A GDP 80,4%-a az államadóság

 2010.07.01. 13:06

A pénzügyi számlák adatai szerint az államháztartás nettó finanszírozási igénye 2010 első negyedévével záruló elmúlt egy évben a GDP 4,6 százalékát érte el.

A fő szektorok nettó finanszírozási képessége a GDP százalékában*
(utolsó négy negyedév egyenlege/utolsó négy negyedév GDP-je)
A háztartások nettó finanszírozási képessége a GDP 3,1 százalékát, a nem pénzügyi vállalatok nettó finanszírozási képessége a GDP 1,2 százalékát érte el az elmúlt egy évben - tudtuk meg a jegybank ma publikált tanulmányából. Az MNB által elkészített dokumentumból kiderül, hogy összességében a nemzetgazdaság nettó finanszírozási képessége a pénzügyi számlák adatai szerint a GDP 1,6 százaléka volt 2010 első negyedévével záruló elmúlt egy évben.
A pénztártagok visszalépése javította az egyenleget
2010 első negyedévével záruló elmúlt egy évben az államháztartás nettó finanszírozási igénye – amely tartalmazza a központi bankkal szemben az újrabefektetett jövedelem elszámolását is – a pénzügyi számlák adatai szerint a GDP 4,6 százalékát tette ki (1195 milliárd forint). A magánnyugdíj-pénztárakból az állami nyugdíjrendszerbe visszalépők miatti transzferek az elmúlt egy év során 96 milliárd forinttal (az éves GDP 0,4 százalékával) javították az egyenleget - mutat rá a jegybanki elszámolás. Az első negyedévben az államháztartás finanszírozási igénye a negyedéves GDP 4,5 százalékát érte el, vagyis mintegy 269 milliárd forintot.
Az államháztartás bruttó, konszolidált, névértéken számításba vett (maastrichti) adóssága 2010 első negyedévének végén a GDP 80,4 százalékát tette ki (21033 milliárd forint).
2010 első negyedévében a központi kormányzat finanszírozási igényét (281 milliárd forint) hosszú lejáratú értékpapírok kibocsátásával fedezte, miközben jelentősen nőttek a központi banknál elhelyezett betétei. A helyi önkormányzatok finanszírozási képessége (48 milliárd forint) elsősorban a hitelintézeti betétek növekedésében jelent meg. A társadalombiztosítási alapok finanszírozási igényét (36 milliárd forint) az egyéb követelések csökkenése és a központi kormányzattal szembeni hiteltartozások növekedése fedezte.
A háztartások nettó finanszírozási képessége a pénzügyi számlák adatai szerint 2010 első negyedévével záruló elmúlt egy évben a GDP 3,1 százalékát érte el (801 milliárd forint). Az első negyedévben a háztartások nettó finanszírozási képessége a negyedéves GDP 3,6 százaléka volt (214 milliárd forint).
2010 első negyedévében a pénzügyi eszközök esetében a befektetési jegyek, a hitelintézeti hosszú lejáratú értékpapírok valamint a nyugdíjpénztári követelések növelése volt jelentős, miközben számottevően csökkentek a lekötött forintbetétek és a tőzsdei részvények. A kötelezettségek esetében a forinthitelek növekedése és a devizahitelek jelentősebb csökkenése volt jellemző.
A nem pénzügyi vállalatok nettó finanszírozási képessége a pénzügyi számlák adatai szerint 2010 első negyedévével záruló elmúlt egy évben a GDP 1,2 százaléka volt (304 milliárd forint). Az első negyedéves finanszírozási igény a negyedéves GDP 1,0 százalékát érte el (59 milliárd forint) - írja a jegybanki dokumentum.
Az első negyedévben a nem pénzügyi vállalatok pénzügyi eszközeik közül elsősorban a külföldi hitelköveteléseiket növelték. A kötelezettségek esetében a külföldi tulajdonosi tartozások növekedése, valamint a külföldi és pénzügyi vállalati hitelek csökkenése volt a meghatározó.
A külföld nettó finanszírozási igénye (a nemzetgazdaság finanszírozási képessége) 2010 első negyedévével záruló elmúlt egy évben a pénzügyi számlák adatai szerint a GDP 1,6 százalékát tette ki (426 milliárd forint). Az első negyedévben a külföld finanszírozási igénye a negyedéves GDP 0,9 százaléka volt (53 milliárd forint).
A külföldiek a pénzügyi eszközeik közül elsősorban a központi kormányzat által kibocsátott értékpapírjaikat, a vállalatokkal szembeni tulajdonosi követeléseiket és a hitelintézeti betéteiket növelték. A tartozások közül tranzakcióból eredően elsősorban az MNB által tartott hosszú lejáratú értékpapírok valamint a hitelek növekedtek.
* Az áttekinthetőség érdekében a pénzügyi vállalatok és a háztartásokat segítő non-profit intézmények finanszírozási képességei - melyek értéke általában nulla közelében mozog - nem szerepelnek az ábrán (forrás: MNB)
(Privátbankár)

Címkék: gazdaság

A bejegyzés trackback címe:

https://hirdobalo.blog.hu/api/trackback/id/tr472123022

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása